Inför Östergötlands bokmässa: Barnbokens Vänner

Barnbokens Vänner
Hemsida: barnbokensvanner.com
Ort: Linköping
Representant(er) på mässan: Berit Hyland

Föreningen Barnbokens Vänner (BBV) bildades efter den stora branden på Stifts- och Landsbiblioteket 1996, då många barnböcker brann upp. Syftet var då bl.a. att på olika sätt förse biblioteket med böcker. Föreningen ansökte sedan och fick Astrid Lindgren som sin beskyddarinna. Sedan 1998 har föreningen i samarbete med kommunen skänkt en bok till varje nyfött barn i Linköping. Föreningens förste ordförande var Lasse Knapp, som efterträddes av Berit Hyland, föreningens nuvarande ordförande. Styrelsen arbetar ideellt och många författare inbjuds och föreläsningar sker i samarrangemang med andra föreningar och studieförbund. Biblioteket en ovärderlig samarbetspartner och varje lördag under läsåret läser någon medlem i föreningen för barn mellan 3-5 år i Sagogrottan. Sedan 2007 har BBV också ett nära samarbete med Östergötlands Barnboksmakare. Föreningens utskick såväl som present- och sagokort är prydda med vår härliga logga – ”Bokbarnen” i rött, blått och gult, skapade av vår förra styrelsemedlem Pia Alfredsson.

Lilla Blå – Läs och förstå
Lilla Röd – Läs med glöd
Lilla Gul – Läsa är kul

Som motto har föreningen följande:

Barnbokens Vänner vill
• Främja läsning
• Sprida kunskap om barnlitteratur
• Samarbeta med biblioteket
• Samarbeta med barnboksförfattare
• Bidra till inköp av en bok till varje nyfött barn i Linköping

På bokmässan kommer BBV finnas vid Sagogrottan och erbjuda spännande bokmöten för de lite mindre!

Bibliografi

Det här inlägget postades i Lokal bokmässa. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *